اخبار و رویدادها

وزیر بهداشت در آیین آغاز فاز سوم کارآزمایی بالینی واکسن نورا:

واکسن "نورا" یکی از بهترین واکسن‌های دنیا است

واکسن "نورا" یکی از بهترین واکسن‌های دنیا است
وزیر بهداشت گفت: واکسن نورا یکی از بهترین واکسن‌های دنیا بوده و در تولید آن از پروتئین نوترکیب استفاده شده که در دو فاز گذشته اثربخشی بسیار خوبی داشته است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل از وبدا، بهرام عین اللهی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در آیین یازدهمین جشنواره علوم پزشکی سپاه، باقر العلوم (ع) و آغاز فاز سوم کارآزمایی بالینی واکسن نورا با بیان اینکه درود میفرستیم به روان پاک امام راحل بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران، شهدای انقلاب، شهدای دفاع مقدس، شهدای مدافع حرم و سلامت و آرزوی طول عمر برای مقام عظمای ولایت، اظهار کرد: ایام فاطمیه و همچنین سالگرد شهادت حاج قاسم سلیمانی را تسلیت می‌گویم. تقارن ایام فاطمیه با دومین سالگرد شهادت حاج قاسم سلیمانی ان شاءالله که برای ما راهگشا باشد و بتوانیم راه ایشان را ادامه دهیم.

وی با بیان اینکه خدا را شاکریم که امروز در این مکان حضور پیدا کردم، عنوان کرد: کرونا علی رغم همه مشکلاتی که در دنیا ایجاد کرد، اما برخی واقعیت‌های جهان را هم نشان داد. کشور‌هایی که ادعای پیشرفته بودن داشتند متاسفانه با ابزار تبلیغاتی بسیار وسیعی که دارند و ما خیلی خوب از آن‌ها استفاده نمی‌کنیم جهان را به گونه‌ای نمایش می‌دادند که گویا کدخدا دارد.

وزیر بهداشت ادامه داد: کرونا خاک را کنار زده و چهره واقعی کشور‌ها را نشان داد. امروزه کشور‌هایی که ادعای قدرت می‌کردند و اینکه باید در تمام جهان حکومت کنند خود شدیدا درمانده شده اند و اکنون می‌بینید که علی رغم همه امکانات روزانه بیش از ۱۰۰۰ مرگ و میر دارند و این نشان می‌دهد قدرتی که اظهار می‌کردند واقعی نبوده و بسیار پوشالی است.

عین اللهی با بیان اینکه قدرت کشور ما علی رغم همه محدودیت‌ها و تحریم‌ها در این دوران مشاهده شد، گفت: مهم‌ترین مولفه قدرت هر کشوری، قدرت مردم است. ایران نشان داد که قوی و قدرتمند است، ما در دو مرحله کرونا را طی کریم، در مرحله درمانی که متاسفانه به دلیل گرفتاری وسیعی که داشتیم از شروع کرونا تا شهریور ۹۹ درگیر درمان بودیم و قدرت ما به این شکل نشان داده شد که هیچ بیماری روی زمین نماند این درحالی است که در بسیاری از کشور‌ها نمی‌توانستند همه بیماران را در بیمارستان‌ها پذیرش کنند. کادر درمان ما تا مرز شهادت ایستادند و این مرحله را به خوبی گذراندند، حضرت آقا از کادر پزشکی که ایثارگرانه ایستادند و از بهترین روش‌های درمانی برای بیماران استفاده کردند، تقدیر کردند. ما حدود ۲۰۵ شهید در دوران شیوع کرونا داشتیم، انسان‌های بسیار بزرگی که مردانه ایستادند و عرصه را خالی نکردند و در این صحنه قدرت واقعی ما را نشان دادند.

در شروع کار دولت ما هیچ واکسنی در هفته اول برای تزریق نداشتیم

وی با بیان اینکه در این عرصه بیمارستان بقیه الله نگین این خدمات بود و تمام بیمارستان در خدمت درمان بود، بیان کرد: در شرایطی که برخی مردم به دلیل کرونا از خانه‌های خود خارج نمی‌شدند، اما ما انسان‌های شریفی داشتیم که شبانه روز در بیمارستان‌ها حضور داشتند و صحنه‌های خیلی درخشانی را ایجاد کردند. صحنه‌هایی که ما نمونه‌های آن را در دفاع مقدس دیده بودیم. طبق فرمایش حضرت آقا این هویت ماست.

وزیر بهداشت بیان کرد: از شهریور تاکنون که حدود ۴ ماه گذشته است، مردم قدرت بسیار شگرفی را نشان دادند و آن قدرت مقابله با کرونا با واکسیناسیون بود. در شروع کار دولت ۵ میلیون واکسن تزریق شده بود و متاسفانه واکسن به عنوان وسیله‌ای برای کار‌های سیاسی قرار گرفته بود. در شروع کار دولت ما هیچ واکسنی در هفته اول برای تزریق نداشتیم، اما با هماهنگی‌های ایجاد شده با وزارت امور خارجه و نهاد‌های مربوطه به سرعت واکسن وارد کشور شد. تا امروز نزدیک به ۱۸۰ میلیون دز واکسن داریم که در مدت چهارماه نزدیک به ۱۱۵ میلیون واکسن تزریق شده است. روزانه یک میلیون و ۶۰۰ هزار دز واکسن تزریق شد. در هر هفته به اندازه جمعیت امارات یعنی هشت میلیون و ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار دز واکسن کرونا تزریق کردیم؛ سردار سلامی زمانی که دستور دادند همه همچون دفاع مقدس وارد صحنه شدند و این قدرت واقعی مردم را نشان داد. ما اگر می‌خواستیم با امکانات فعلی خود این کار را انجام دهیم نزدیک به یک سال و نیم طول می‌کشید که بتوانیم این تعداد واکسن تزریق کنیم، اما مردم کمک کردند و سریعا تزریق انجام شد. 

عین اللهی ادامه داد: در بازدید‌های میدانی که از پایگاه‌های واکسیناسیون داشتم جوانان عاشقی که بدون هیچ حق الزحمه‌ای در حال خدمت بودند را دیدم؛ علایق جوانان ما به نظام، عامل این حرکت است. دشمنان در تعجب هستند که چگونه آمار ۵۰ هزار مراجعه روزانه، ۱۵ هزار بستری روزانه، ۸ هزار بستری آی سی یو روزانه و ۷۰۰ مرگ و میر در روز، امروز به حدود ۳۰ تا ۵۰ مرگ در روز رسیده است که این موضوع تنها به دلیل قدرت مردم محقق شده است.

پژوهش‌ها باید به سمت محصول‌محور بودن و رفع مشکلات مردم بروند

وزیر بهداشت با اشاره به اینکه در این دوران ارتباط با جوانان هم به خوبی مشهود بود، گفت: شهید سلیمانی می‌فرمودند که جوانان را دریابید، ما نباید از جوانان جدا شویم آن‌ها فرزندان ما هستند باید در همه امور از آن‌ها استفاده کرده و هیچ خط قرمزی در این رابطه وجود ندارد.

وی در ادامه با بیان اینکه قدرت بعدی که وجود دارد و ما باید به آن توجه کنیم، توان علمی ما است، عنوان کرد: حضرت آقا فرمودند که متوسط هوش ایرانیان از متوسط هوش جهان بالاتر است. این توانی است که خدا به ما داده است و باید از این ضریب هوشی استفاده کنیم و زمینه و زیرساخت‌های لازم را ایجاد کنیم. به لطف خدا امروزه سپاه از این قدرت که زمینه دفاع از مملکت و پژوهش‌ها بوده استفاده کرده است؛ امروز نباید غفلت کنیم و باید از این شرایط استفاده کنیم و بدانیم که «ما می‌توانیم».

عین اللهی به موضوع پژوهش‌ها اشاره کرد و گفت: در این زمینه الگوی غلطی که وجود دارد، دادن محصول به غربی‌ها است که متاسفانه آفت بوده و نباید به آن افتخار کرد. چه قدر از این مقالات در داخل کشور ما تبدیل به محصول می‌شود؟ پژوهش‌ها باید به سمت محصول‌محور بودن و رفع مشکلات مردم بروند. مقاله یک وسیله بوده برای آنکه ارتقا پیدا کنیم و هدف نیست. براساس فرمایش حضرت آقا اگر به درون و داخل کشور خود توجه نکنیم همیشه در تحریم خواهیم بود بنابراین پژوهش‌ها باید به سمت محصول محور بودن و رفع مشکلات مردم بروند. امروزه فضای جدیدی در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور ایجاد شده است، ما ساختار‌ها و ذهنیت‌هایی که ایجاد کرده اند را باید تغییر داده و مغز خود را شستشو دهیم و ذهنیت جدید ایجاد کنیم. متاسفانه دانشگاه‌ها را تیپ‌بندی می‌کنیم و این مسئله محدودیت‌هایی برای فعالیت آن‌ها ایجاد می‌کند.

متاسفانه در انعکاس فعالیت‌های خود ضعیف هستیم

وزیر بهداشت با تاکید بر اینکه ما متاسفانه در انعکاس فعالیت‌های خود ضعیف هستیم بر ضرورت هماهنگی رسانه ها تاکید کرد و گفت: بسیاری از فعالیت‌ها به مردم نشان داده نمی‌شود و تنها نقاط تیره نمایش داده می‌شوند که سبب یاس مردم می‌شود. کدام کشور توانسته، ۵ نوع واکسن تولید کند؟ این قدرت اصلی ما است. علی رغم اینکه  واکسن نورا یکی از بهترین واکسن‌های دنیا بوده و در تولید آن از پروتئین نوترکیب استفاده شده که در دو فاز گذشته اثربخشی بسیار خوبی داشته است، اما متاسفانه انعکاس خوبی ندارد و این ضعف ما است. حضرت آقا هم گلایه کردند که هنر، فعالیت‌ها را به خوبی نشان نمی‌دهد که این ضعف ما است. باید یک ارگان انقلابی برای هنر ایجاد شود. رسانه‌های غربی در این قضیه کار می‌کنند آدم های ضعیف را قوی نشان می دهند. ما برای شروع، جشنواره سلیمان سلامت را در کرمان برگزار کردیم و مجموعه فعالیت هایی که در دوران شیوع کرونا انجام شده اند به نمایش گذاشته و ۱۵ دانشگاه برتر معرفی شدند، از این نوع کار بسیار کم داریم که باید بیشتر شود.

وی در پایان بیان کرد: از همه دانشمندان، علما و عزیزانی که در بخش بهداشت، درمان، واکسیناسون و تولید واکسن، شبانه روزی زحمت کشیدند تشکر می‌کنم. ان شاءالله مورد قبول خدا قرار گیرد.

گفتنی است، فاز سوم کارآزمایی بالینی واکسن نورا با تزریق به سردار سرلشکر پاسدار حسین سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی آغاز شد. 

 

گفتگو با کارشناس