اخبار و رویدادها

جدیدترین سویه ویروس کرونا در جهان در حال پخش است

جدیدترین سویه ویروس کرونا در جهان در حال پخش است
 گفته می‌شود سویه یک زیرسویه، از سویه امیکرون است.BW.1 (BA.۵.۶.۲.۱) 

 گفته می‌شود سویه یک زیرسویه، از سویه امیکرون است.BW.1 (BA.۵.۶.۲.۱) 
 می باشد.BQ.1 مشابه BW1 مطالعات اولیه انجام شده نشان می دهد؛ این سویه فرعی تازه شناسایی شده 
به همین دلیل است که توانایی فرار از مصونیتی را دارد که فرد می تواند از طریق واکسن یا عفونت قبلی با ویروس به دست آورد
 می باشد.S:F486V، S:L452R، S:N460K، S:K444T این سویه جدید دارای جهش های متعددی مانند  
راه خود را به بالای فهرست درحال گردش در ایالات متحده Omicron بر اساس گزارش مراکز بیماری، دو تکرار جدید  
. میزان ابتلا به این دو زیر  گونه در اروپا بشدت رو به افزایش است.(BQ.1.1 و BQ.1( پیدا کرده‌اند 
symptoms of an infection with BQ.1 and BQ.1.1:

 مبتلا هستند  BQ.1.1 و BQ.1افرادی که به این سویه ها 
افرادی که به این زیرمجموعه‌ها آلوده شده‌اند نیز تمایل دارند علائم سرماخوردگی را گزارش کنند. گلودرد، آبریزش بینی، دردهای عضلانی، سرفه و سردرد علائم معمولاً در افراد واکسینه نشده طولانی تر از افرادی است که واکسینه شده اند افزود، تب در افرادی که واکسینه نشده اند بسیار شایع تر است. این سویه های ویروسی بیشتر در اطراف و بالای گلو متمرکز هستند، برخلاف نسخه‌های قبلی ویروس که ریه‌ها را تحت تأثیر قرار می‌داد.
XBB*
 است . دارای شیوع جهانی3/1٪ است و در 35 کشور شناسایی شده است. BA.2.10.1 و BA.2.75از زیر سویه های  
BQ.1*
 است.K444T و N460K بوده و حامل جهش های اسپایک  در برخی از سایت های آنتی ژنی کلیدی از جمله BA5  از
  است.(R346Tعلاوه بر این جهش‌ها، یک جهش اسپایک اضافی در یک سایت آنتی ژنی کلیدی (به عنوان مثال   
در حال حاضر هیچ داده اپیدمیولوژیکی وجود ندارد که نشان دهنده افزایش شدت بیماری باشد. تأثیر تغییرات ایمونولوژیکی مشاهده شده بر فرار واکسن هنوز مشخص نیست. بر اساس دانش موجود در حال حاضر، محافظت توسط واکسن ها (هم شاخص و هم واکسن های دو ظرفیتی اخیراً معرفی شده) در برابر عفونت ممکن است کاهش یابد، اما هیچ تاثیر عمده ای بر محافظت در برابر بیماری شدید پیش بینی نشده است. این زیر شاخه ها در ایالات متحده در حال افزایش است .
بطور کلی :
 در بین بیش از 300 زیر گونه امیکرون،   BQ.1 ,BQ.1.1بنابر گزارش سازمان بهداشت جهانی دو زیر سویه 
      هستند.BA.5 در سراسر جهان در حال گردش هستند که 95% انها از نسل
هر دو حاوی جهش های ژنتیکی هستند که تشخیص و خنثی کردن ویروس را برای سیستم ایمنی سخت تر می کند و این باعث می‌شود با وجود مصونیت از واکسیناسیون و عفونت‌های قبلی، افراد را آلوده کنند. حدود نیمی از موارد ابتلا مربوط به این دو زیر سویه هستند.با این وجود موجب بستری شدید و مرگ و میر بالا نمی شود و شدت بیماری کمتر از نوع اصلی و دلتا است .
https://www.reuters.com/business/healthcare-pharmaceuticals/what-are-new-bq1-bq11-coronavirus-variants-why-it-matters-2022-11-04/
مطالعه خون 36بزرگسال نشان داد تزریق واکسن یاد اور باعث افزایش چهار برابری آنتی بادی های خنثی کننده علیه زیر .استBA.4/BA.5 Omicron متغیرهای
بزرگترین چالش انواع جدید برای افرادی خواهد بود که به دلیل بیماری یا داروها دچار نقص ایمنی هستند زیرا درمان‌هایی که برای پیشگیری و درمان عفونت در افراد دارای نقص ایمنی طراحی شده‌اند، علیه این دو زیر گونه کارایی ندارند.
در یک کنفرانس خبری اعضای کنسرسیوم ماساچوست در مورد آمادگی پاتوژن گفتند: انواع جدید به وضوح قابل انتقال تر هستند، زیرا آنها علیرغم واکسیناسیون و عفونت های قبلی افراد را مبتلا می کنند و بیمار می شوند. هر نوع تقویتی واقعاً شانس شما را برای بیمار شدن شدید ناشی از کووید کاهش می‌دهد افرادی که در سه تا شش ماه گذشته تقویت شده اند یا آلوده شده اند، احتمال کمتری دارد که دوباره آلوده شوند و مطمئناً کمتر به بیماری شدید مبتلا می شوند.
اگر به این زیر سویه ها مبتلا شدیم چه کنیم ؟
اگر تست کرونای شما مثبت است یا با علائم مرتبط احساس بیماری می کنید، مرکز پیشگیری و کنترل بیماری ها توصیه می کند :
حداقل پنج روز در خانه بمانید و از سایر اعضای خانواده جدا شوید
 از ماسک مناسب در خانه استفاده کنید
اگر به مدت 24 ساعت بدون تب هستید و علائم پس از پنج روز بهبود می یابند، می توانید به انزوا و قرنطینه پایان دهید، اما برای پنج روز دیگر اقدامات احتیاطی را انجام دهید. این شامل پوشیدن ماسک و پرهیز از سفر است
برای کسانی که ضعف سیستم ایمنی دارند "بسیار ترسناک" است وقتی  سیستم ایمنی کارآمد خوبی ندارند، چه به دلیل سن بالاتر، بیماری هایی مانند سرطان یا درمان هایی که ایمنی را کاهش می دهند.
مدرنا نشان داد که شات تقویت کننده دو ظرفیتی به روز شده در برابر این سویه بسیار موثر می باشد .
https://www.verywellhealth.com/bq1-bq11-dominant-variants-6829392

بطور کلی شدت بیماری و میزان مرگ و میر ناشی از این زیر سویه کمتر از سایر سویه هاست .  با تزریق واکسن یاداور و RSV ابتلا به کوید طی 6 ماه گذشته  شدت بیماری بسیار کم می باشد. این روز ها در ایالات متحده همزمانی این سویه با انفولانزا موجب افزایش بیماری در بین مردم شده است. 

گفتگو با کارشناس